RESİM GALERİSİ

5 EYLÜL PAZARYERİ'NİN DÜŞMAN İŞGALİNDEN KURTULUŞUNUN 96. YILI TÖRENLE KUTLANDI

 

5 Eylül Pazaryeri ilçesinin düşman işgalinden kurtuluşunun 96.yıl dönümü hükümet konağı önünde yapılan  törenle kutlandı.

Tören öncesinde Belediyemiz tarafından  4 Eylül  salı günü  Akşam namazına mütakip Kara Mustafas Paşa camiinde tüm şehitlerimizin ruhlarına mevlid-i şerif okundu. 

5 eylül  2018 günü  hükümet konağı önünde yapılan Törene, İlçe Kaymakamı  Bayram Sağır, Belediye Başkanımız Muzaffer Yalçın, Pazaryeri Meslek Yüksek Okulu Müdürü Doç.Dr. Mehmet Özdemir, Jandarma Bölük Komutanı İlhan Canseven, Emniyet Amir vekili İnan Kılıçoğlu, İlçe Müftüsü Ahmet Ömer Kayalı, MHP İl Genel Meclis üyesi Haluk Filizli,Siyasi Parti Başkanları, Belediye Meclis üyeleri,Daire ve Okul Müdürleri, Gazi ve gazi yakınları, İlçe ve Köy muhtarları, Bursa Dereköylüler Dernek Başkanı Serkan Kınık ve yönetim kurulu ile vatandaşlar katıldı.

Tören sonunda İlçe Kaymakamlığı ve Müftülüğü tarafından  yaz kuran kurslarına katılan ve 2 ay boyunca vakit namazlarını kaçırmayan 15 çocuğa bisiklet hediye edildi.

Törende konuşmayı Belediye Başkanımız Muzaffer Yalçın  yaptı . Belediye Başkanımız konuşmasında 

"Bugün 5 Eylül 2018, Güzel İlçemiz Pazaryerinin Düşman İşgalinden Kurtuluşu’nun 96. yıldönümünde, tarihi bir güne hep birlikte tanıklık etmekteyiz.  

Bugün; milli benliğimizin, var oluşla yok oluş arasındaki mesafede bize gerçek özgürlüğü gösteren, bağımsızlığımızı bütün benliğimize nakşeden, bizi biz yapan, bu toprakları bize kutsal emanet olarak bırakan tarihimizin adıdır. Bu  kurtuluş gününü, bayram olarak kutlamamızın nedeni asla kuru bir naradan ibaret değildir. Bu toprakları bize vatan yapan tarihi gerçekleri bilmeden yeni bir gelecek inşa edemeyiz. 

Ecdadımıza ne kadar şükretsek azdır. Biz Ertuğrul Gazi’nin  Pazarlı Bey’in  Osman Gazi’nin torunları olarak  onlara layık olmalıyız. Onların bu topraklar için verdiği mücadeleyi ve İslam sancağını daha da büyük kitlelere ulaştıracak  azim ve kararlılığı anlamamız  ve gelecek nesillere anlatma mecburiyetimiz vardır. Pazarcık Hem Osmanlının kuruluşunda ve Cihan İmparatorluğu olmasında, hem de “TÜRKİYE’NİN KADERİ NAZİFPAŞADA ÇÖZÜLECEKTİR” sözüyle  tarihi bir misyona sahiptir.  Bu tarihi misyonla ilçemizin 2023-2053-2071  hedeflerine ulaştıracak proje ve  vizyonu oluşturmak ta, bu neslin görevi olacaktır.

Pazaryeri bugün büyükşehirlere ulaşılabilirliği yönünden, coğrafi konumu, yeşilin her tonu, göletleri, barajları, tarihi evleri ile turizm potansiyelini, limanlara yakınlığı, gelecekteki  Ankara İzmir Oto Yolu ile sanayisini harekete geçirecek ve en önemlisi tarihinde  görülmemiş Pazarcık sevdası taşıyan Bürokratları, siyasileri kalkınmaya, gelişmeye, değişmeye inanmış  halkıyla çok kısa zaman içinde  tüm bu unsurlarda adını duyuracak  hak ettiği yere gelecektir.Biz  Osman Gazi’nin, Pazarlı Bey’in seyit onbaşının,  nene hatunun torunlarıyız. Milletimize bu mücadele ruhunu veren en önemli unsur;  istiklale ve bağımsızlığa duyduğu özlem ve vatan için şehit olma arzusudur. Esaret altında yaşamaktansa ölümü tercih eden, şehitlik mertebesini kendine şeref madalyası gören ruh, bugün bağımsız, hür ve istiklalini kazanmış bir ülkede yaşamak imkânını kazandırmıştır.

Bugün tankla, tüfekle, terörle boyun eğdiremedikleri Türkiyemizi ekonomik olarak kuşatmaya çalışıyorlar. Geçmişte bunu başaramadılar yine başaramayacaklar. Biz Türk milleti olarak iri olduktan, diri olduktan, bir olduktan ve birlikte Türkiye olduktan sonra aşamayacağımız engel yoktur.

Bugünlerin de tarihimizden aldığımız ilhamla hep birlikte üstesinden geleceğiz, milletimizle birlikte 2023 hedeflerine koşacağız.

Yeter ki Türkiye’nin en çok ihtiyacı olan  birliğimizi, beraberliğimizi, inancımızı, Pazarcık ta daha da arttırarak  taşıyalım. Bunların hepsini birlikte başaracağız ve Pazaryeri Kazanacak. 

Tarihin bize tuttuğu ışıkla bütünlüğümüzü kardeşliğimizi, birliğimizi kimsenin bozamayacağı inancıyla Pazaryerinin Düşman işgalinden kurtuluşunun 96. Yılında milletimize eşsiz zaferler kazandıran Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü, bağımsızlık ve hürriyet uğruna canlarını feda eden aziz şehitlerimizi, gazilerimizi şükran ve saygıyla anıyoruz.

Allah   bize ve gelecek nesillerimize bu toprakların işgal edildiği günü göstermesin diyor, saygılarımı sunuyorum." dedi.


Önemli Linkler