PAZARYERİNDE KURULMASI DÜŞÜNÜLEN ORGANİZE İHTİSAS HAYVANCILIK BÖLGESİ TOPLANTISI YAPILDI

PAZARYERİ KAYMAKAMLIĞI VE PAZARYERİ BELEDİYESİ İŞBİRLİĞİNDE  PAZARYERİNDE KURULMASI DÜŞÜNÜLEN  TARIMA DAYALI İHTİSAS ORGANİZE HAYVANCILIK  BÖLGESİ İLE İLGİLİ  BİLGİLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI.

 

Pazaryeri Belediyesi Kültür Merkezi Salonu’nda ki toplantıya Bilecik Valisi Tahir Büyükakın, Kaymakam Bayram Sağır, Belediye Başkanı Muzaffer Yalçın, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Koordinatörü Fethi Molla, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Veterineri Ozan Yolcu, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Hacı Dursun Yıldız, Bilecik Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mefail Ateş, Ziraat Odası Başkanı Hasan İphar, Siyasi Parti Başkanları, Sivil Toplum Kuruluşlarının temsilcileri, Tarım ve Hayvancılık ile ilgili kurum temsilcileri ve besi hayvancılığı yapan çiftçiler katıldı.

Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Necmettin Yoldaş, yaptığı konuşmada, Planlanan proje Tarıma dayalı ihtisas besi organize sanayi bölgesi uygulama alanının Pazaryeri ilçesi Esemen Köyü yolunun 6. Kilometresinde bulunan 2,199 dekar alanda hayata geçirilmek istendiğini belirterek bu alanın besi işletmelerine yönelik olarak en az 50 işletme yapılması planlandığı işletmelerin kapasitesinin 50 – 250 başlık olarak düşünüldüğünü ve toplamda 3500 büyük baş olacağını ifade etti.

Proje gerçekleştiği takdirde, tarım ve sanayi sektörünün entegrasyonu sağlamaya yönelik işletmeler ve bunların işlenmesine yönelik diğer sanayi tesislerinin de kurulacağı, süt ve süt ürünlerinin değerlendirilmesi için tesisler, çiftçiye uygun yem ve gerekli malzemelerinin alınması konusunda devlet indirimlerinin takibi de yapılacağını söyledi.

Belediye Başkanımız Muzaffer Yalçın  yaptığı konuşmada 

projenin ilçe çiftçisinin gelir ve refah seviyesini artıracağına inandığını belirterek şöyle devam etti.

Pazaryeri ilçesi için bu proje, büyük bir fırsattır. Devlet teşvikleri ile de vatandaşımız daha rahat bu uygulamadan yararlanacaktır. İlçemizde  Hayvancılık Organize Sanayi Bölgesi' nin oluşması bilhassa yem ve girdi fiyatlarının ucuza mal edilmesi ve devletin bu konuda vermiş olduğu katkıların daha iyi kullanılmasında avantaj sağlayacaktır . Pazaryeri ilçesi potansiyelleri olan bir  ilçe. İlçenin bir yanında  Tarım , bir yanında hayvancılık , bir yanında  turizm, bir yanında sanayi  değerlendiriliyor. Sayın valimiz Tahir Büyükakın, sayın kaymakamımız Bayram Sağır,  Bilecik gIda tarım ve hayvancılık İl Müdürümüz sayın Hacı Dursun Yıldız, Ticaret Sanayi odası başkanı Mefail Ateş bakanlık koordinatörü Fethi Molla Ozan Yolcu ve dışarıdan sanayicilerin de hazır bulunduğu toplantıda karşılıklı ıstişare ve fikir alışverişinde bulunduk her zaman ilçemizin gelişmesini değişmesini istihdamın artmasını ekonominin güçlenmesini on planda tuttuk ve çalışmaları bu doğrultuda gerçekleştirdik organize hayvancılık| bölgesi ilçemiz e çok büyük değer katacağına inancım tamdır HEP BİRLİKTE BAŞARACAĞIZ PAZARYERİ KAZANACAK" dedi.

Sayın Valimiz  Tahir  Büyükakın, “Bu tür projelerin gerçekleşmesi için öncelikle müteşebbislerin kararlılığını görmek lazım. Küçük çapta hayvancılık yapanların ilk olarak kendi aralarında ortaklık şirketlerini kurup hazır olmaları gerekir. Öncelikle Bilecik yöresindeki talilileri görmeliyiz, yeterli katılım olmazsa çevre il ve ilçelerden besi hayvancılığı ile uğraşan katılımcılar belirlenir. O zaman bizde Valilik olarak bu tesislerin projelerini görür yapılmasının onayını veririz.” dedi.
 

 

   Toplantıda  Belediye Başkanımız Muzaffer Yalçın'ın daveti üzerine katılan Tarım Reformu Genel Müdürlüğü Organize Tarım ve Hayvabcılık bölgeleri Daire başkanlığı Koordinatörü  aynı zamanda  Pazaryerili olan Fethi Molla ve  beraberindeki Veteriner Ozan Yolcu ile birlikte Tarıma dayalı İhtisas Organize Hayvancılık  ile ilgili bilgilendirme sunumu yaptılar.

     

 

Önemli Linkler